Hoş Gel 2021

Yıllar kendi başlarına bir şeyler getirmez. Bizler iyi, kötü katkılar sunarız. Ne ekersek yıl sonunda onu biçeriz. 2021 yılı için sanırım hepimizin beklentisi Covid musibetinden kurtulmaktır. Dünya çapında bir taraftan dualar edilirken diğer taraftan aşı çalışmaları yapılıyor. İnşallah aşılar etkili olur, insanlık bu beladan kurtulur. Ahirete irtihal edenlere Allah rahmet eylesin, hastalara şifa versin. Yaşayanlara hayırlı ömür nasip etsin. Amin.

Annem ve babam, herkes evinin önünü temiz tutarsa bütün mahalle temiz olur derlerdi. Çocukluğumda yaz tatillerinde çırak olarak çalıştığım radyo tamir atölyesinin önünü her sabah süpürürdüm, diğer dükkanların çırakları da kendi dükkanlarının önünü... Buna rağmen 70’li yıllarda “kalkınma” diye dillerde dolaşan sihirli bir sözcük vardı. Çocukluk arkadaşlarım memleketin kalkınması için kendine görev ve sorumluluklar yükler, bunları birbirleriyle tartışır, hatta bazen yumruklu kavgalara bile girerlerdi. Onlar yaz tatillerinde çıraklık yapmaz, dükkanlarının ve evlerinin önünü kendileri süpürmezdi. Çoğu, hayat sürecinde başarısız oldular ve memleketin kalkınmasına en ufak katkıları olmadı.

Mevlana, “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.” demiştir. Bu sözü çocukluğumdan itibaren rehber edindim. Değişimden kastım, gelişim. Meslek ve emeklilik hayatımda aynı yolu izledim, izliyorum. Ömrümün sonuna kadar sağlığım elverdiği ölçüde böyle devam edeceğim. Yolculuğumu kimseyle kıyaslamıyorum. Bazı arkadaşlarımız için bunlar basit ve hatta komik olabilir. Herkes kendi dünyasında yaşıyor, kendi evinin önünü süpürüyor.

Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde geçen yılların ve özellikle son yılın değerlendirmesini yapmak, geleceğe ve özellikle yeni yıla ilişkin hedefler belirlemek hepimizin düşündüğü bir şeydir. Bu kapsamda dünyanın ve memleketin durumunu ele alacak değilim. Kendimden bahsedeceğim.

2017 yılının sonunda 2018 ve sonraki yıllar için şöyle bir vizyon belirlemiştim:

“Türkçe ve İngilizce dil becerilerimi kullanarak ve geliştirerek; yazılım öğrenmeyi sürdürerek; edebiyat, sinema ve klasik müzik başta olmak üzere sanat eserlerini okuyarak, izleyerek, dinleyerek; eğitimde ölçme ve değerlendirme öncelikli olmak üzere eğitim bilimleri alanında akademik çalışmalara devam ederek; spor yaparak hayatımı sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır.”

Doktora branşım olan ölçme değerlendirme alanında akademik derinleşmeyi önümüzdeki yıllarda ikinci plana alacağım. Edindiğim deneyimleri diğer çalışmalarımda kullanabilecek durumdayım. Bu kadarı yeterli.

2020 yılında yazmaya ağırlık verdim. Blog yazılarımın niteliğini adım adım yükseltiyorum. 2017'de tamamladığım doktora programından sonra en önemli başarım, 2020'de "Öykülerle Zihin Yanılgıları" adlı kitabı hazırlamak ve Google Play Kitaplar'da yayımlamak oldu. Hayırlı olsun, Allah devamını nasip etsin... Önümüzdeki 5 yıllık yolda sağ ve sağlıklı kalırsam birkaç Türkçe kitabın ardından İngilizce kitaplar var. Başlangıç olarak "Into English" adlı İngilizce bloğu açarak netsentez platformuna dahil ettim. Burada İngilizce yazılar yayımlamaya başladım.

Öncelikli hedefim, okumanın yanısıra Türkçe ve İngilizce yazma becerilerimi geliştirmek ve kullanmaktır. 2021 ve sonraki yıllar için vizyonumu şöyle güncelledim:

“Türkçe ve İngilizce okuma ve yazma becerilerimi kullanarak ve geliştirerek; yazılım (.NET Core) ve tasarım (Adobe) öğrenmeyi sürdürerek; edebiyat, sinema ve klasik müzik başta olmak üzere sanat eserlerini okuyarak, izleyerek, dinleyerek; kişisel gelişim, psikoloji, sosyoloji ve felsefe konularına yoğunlaşarak; blog yazıları ve kitap yazarak; spor yaparak hayatımı sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır.”

Bu vizyon doğrultusunda bir öz değerlendirme tablosu yaptım ve aşağıda belirttiğim alanlarda her ay kendime 100 üzerinden puan veriyorum. Parantez içindekiler hedef duygu ve düşüncelerim.

 • Keyif ve Moral (Keyifliyim, moralim harika.)
 • Okumak (Okuyorum.)
 • Yazmak (Yazıyorum.)
 • Spor (Yürüyorum.)
 • Kişisel Bakım (Kendime bakıyorum.)
 • Tasarım (Adobe öğreniyorum.)
 • Yazılım (Yazılım öğreniyorum.)
 • Google Play Kitaplar (Google Play’e kitap hazırlıyorum.)
 • İlişkiler (İlişkilerim gayet iyi.)
 • Temiz Hava (Mis gibi temiz hava soluyorum.)
 • İlişkisizlik (Olumsuzlukları kendi haline bırakıyorum.)
 • Meditasyon (Meditasyon yapıyorum.)
 • Müzik (Müzik dinliyorum.)
 • Sinema, Tiyatro, Film (YouTube ve Netflix izliyorum.)
 • Gerçek Ben (Asıl benliğimin peşindeyim.)

Başarılı, huzurlu, sağlıklı, kaliteli bir yıl diliyorum.

Hoş gel 2021...

netsentez

Çok okunanlar:

2018 Yılı Kişisel Gelişim Hedeflerim

Aralık

2022 İçin